تفاوت های بین سرور اختصاصی و سرور مجازی

اگر بخواهيم به طور خلاصه با يك مثال تفاوت اين سرويس ها را بيان كنيم مي توانيم به سكونت افراد در یک خوابگاه اشاره كنيم. تعداد اين افراد بسته به ظرفيت خوابگاه متفاوت بوده و همچنين امكانات محدودي نيز در اختيارشان قرار داده شده است. سرور مجازي مانند يك آپارتمان مي باشد كه هر واحد از آن متعلق به يك خانواده است هرچند موارد مشتركي بين واحدها وجود دارد اما دسترسي به هر واحد مختص فردي خاص بوده و امكانات موجود در هر واحد نيز بسيار بيشتر از خوابگاه دانشجويي است. اما سرور اختصاصي كه نسبت به موارد قبلي كامل تر است مانند يك خانه دربستي مي باشد كه به صورت تمام و كمال در اختيار يك خانواده قرار داده مي شود و به جز اين خانواده هيچكس به آن دسترسي نداشته و حق استفاده از آن را نخواهد داشت.

1-در صورتی که کسب و کار شما مقیاس متوسطی دارد سرور اختصاصی مجازی(vps) انتخاب مناسبی است.vps یک راه حل مقرون به صرفه است برای کسانی که به مواردی بیشتر از هاست اشتراکی نیاز دارند و اما در صورتی که کسب و کار شما بزرگ است و سایت بزرگی را مدیریت می کنید سرور اختصاصی گزینه ی بهتری است.

2-در سرورهای مجازی مقدار مشخصی از فضای دیسک, حافظه,قدرت پردازش و پهنای باند به شما اختصاص داده می شود, اما در سرورهای اختصاصی همان طور که از نام آن مشخص است شما کنترل کاملی بر روی همه ی سرور خواهید داشت. شما دیسک, حافظه و تنظیمات شبکه را با توجه به نیاز های واقعی خود سفارشی می کنید.

3-در سرور مجازی سخت افزار های سرور فیزیکی با اکانت های دیگر به اشتراک گذاشته خواهد شد, در صورتی که در سرور اختصاصی تنها یک کاربر همه ی سرور را به کار می گیرد.

4-از نظر هزینه خرید vps مقرون به صرفه تر از سرور اختصاصی است.

به علاوه اینکه در سرورهاي اختصاصي در صورتي كه هر ميزان از سخت افزار مورد استفاده كاربر قرار نگيرد و بدون استفاده بماند، امكان حذف آن وجود ندارد اما در سرورهاي مجازي به ميزان نياز مي توان براي منابع سخت افزاري نيز سقف استفاده تعيين نمود.

 

5-یکی از جاذبه های مهم سرور اختصاصی اینست که سرور به طور کامل تحت کنترل مشتری قرار می گیرد, بنابراین می توان در صورت نیاز آن را ریبوت کرد و همچنین با نصب نرم افزار آنرا سفارشی کرد. این در حالی است که ارائه کننده ی سرور مجازی کنترل 100 درصد سرور را به مشتری نخواهد داد. در زمان کم سرور اختصاصی می تواند هر چیزی را که سخت افزار بتواند آنرا هندل کند, اجرا کند.

 

6-سرور های مجازی انعطاف پذیری زیادی دارند و به راحتی به سرور دیگر انتقال داده خواهند شد. به این صورت که هر زمان شما بخواهید سایت خود را گسترش دهید می توانید vps را به سروری بهتر و بزرگتر انتقال دهید.

 

7-در vps می توان از منایع چند سرور به صورت همزمان استفاده کرد بدون اینکه سرورها در یک مکان واحد قرار گیرند و در نتیجه ی آن افزایش uptime سرور است(میزبانی ابری)

 

8-امنیت در سرور های اختصاصی بالاتر از vps است زیرا کاربران دیگر به سرور دسترسی ندارند.

 

9-عدم بروز اختلال در سرور های اختصاصی , زیرا کاربران دیگری بر روی سرور وجود ندارند که استفاده ی نامناسب کنند.

 

10-محدودیت در سرور اختصاصی وجود ندارد در صورتی که در پلن های  vps در شرکت های ارائه کننده محدودیت هایی ممکن است اعمال شده باشد.

 

11-پهنای باند در سرور اختصاصی بیشتر از سرور مجازی است.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. مهران گفت:

    خوب بود. ممنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *