خطایی ۵۰۴ Geteway time error

خطای ۵۰۴ Geteway time error یکی از کد های وضعیت http است که سرور زمانی که قادر به تکمیل در خواست ها نیست می توانید از آن استفاده کنید(درحالی که خطای ۵۰۰ مربوط خطای داخل سرور است و ۵۰۲ نیز یک یک خطای gateway errorاست شما هر زمان در اینترنت گردش می کنید حداقل دوباره این خطاها را تجربه خواهید کرد)

در این مقاله ما سعی داریم روی خطای ۵۰۴ تمرکزکنیم و نحوه رفع آن را در وردپرس دنبال کنیم . هنگامی که شما از هر وب سایت بازدید می کنید، در خواست های خود را ایجاد وآنها را به  وب سرور های منتقل می کنید و هر بار که یک درخواست پردازش می شود، سرور یک کد وضعیت http با منابع در خواستی ارسال می کند. به طور پیش فرض، کد وضعیت httpنمایش داده نمی شود مگر اینکه در فرایند اشتباهی رخ داده باشد.

خطای gatewy time out 504 چیست ؟

کدهای وضعیت http که با رقم ۵ شروع می شوند خطای سرور هستند، آنها زمانی که خواستار تکمیل در خواست خود باشند، اما اشتباهی در ارتباط با سرور یا سرور ها وجود داشته باشد صادر می شوند.

خطای get way time out 504 یک کد وضعیت http استکه به نظر می رسد زمانی که یک سرور یک پاسخ به موقع از سرور دیگری که به عنوان یک gateway  یا پروکسی عمل می کند را دریافت نمی کند صادر میشود. به طور  خلاصه، این بدان معنی است که سرور قادر به تکمیل در خواست شما در فاصله زمانی داده شده نیست.

  همچنین می تواند در اشکال واندازه های مختلف باشد برای مثال :

Gateway time out 504

۵۰۴ Gateway Timeout nginx

Gateway Timeout Error

HTTP Error 504

۵۰۴ Gateway Time-out – The server didn’t respond in time

HTTP Error 504 – Gateway Timeout

چگونه خطای gateway Time out 504 رارفع کنیم :

در حالی که خطای ۵۰۴  بیشتر مواقع از سمت سرور است اما ممکن است این خطا به علت مسائل یا سواستفاده های ناشی از طرف کاربر نیز ظاهر شود، بنابراین، مادر مراحل عیب یابی اولیه هر دو مورد را در ذهن داریم. بخشی از این مراحل فقط  برای وردپرس مناسب هستند اما بیشتر آنها را میتوان برروی هر وب سایتی اعمال نمود.

  • صفحه را refreashکنید.

اولین گام برای رفع خطا ۵۰۴ این می باشد که چنددقیقه صبر کنید و سپس صفحه را رفرش نمایید ممکن است در آن لحظه سرور درخواست های زیادی را دریافت نموده باشد و قادر به پردازش آنها بوده است با کمی صبر و ارسال مجدد در خواست مشکل برطرف خواهد شد. در حالی که منتظر هستید می توانید از ابزارهای آنلاین جهت بررسی وب سایت خود استفاده کنید این یک روش عالی برای اطمینان از این مورد است که آیا مشکل مربوط به شبکه محلی است یا خیر ؟ برای مثال وب سایت hosting.review/check-if-website-is-dawn میتواند در این زمینه به شما کمک کند.

  • تغییر مرورگر:

درصورتی که در ابزارهای آنلاین وضعیت را upنشان می دهد ولی شما همچنان خطای ۵۰۴ را دریافت می کنید از یک مرورگر دیگر استفاده کنید یا کش مرورگر خود را پاک کنید و مجددا چک کنید.

  • Flush Dns

دریافت خطای  GatWay Time out 504 در بعضی از مواقع ممکن است بخاطر وجود یک DNS منقضی شده در کش باشد البته پاک کردن آن سخت نیست روش انجام این بستگی به نوع سیستم عامل شما دارد.

  • تست با دستگاه های مختلف :

با رایانه های دیگر تلفن همراه خود وحتی شبکه های isp مختلف سایت خود را باز کنید و اطمینان حاصل کنید که خطای ۵۰۴ بر روی سایت شما وجود دارد و این خطا از سمت سرور شما می باشد.

  • بررسی فایل error log :

خطای ۵۰۴ ممکن است به علت بروز رسانی های سیستم مدیریت محتوای به وجود بیاید با چک کردن Error Log می توانید منشا خطا را مشاهده کنید در صورتی که سیستم شما خطاها را ثبت نمی کند فایل wp-config.php خود را ویرایش کنید و قطع کد زیر را در آن قرار دهید.

define( ‘WP_DEBUG’, true );

define( ‘WP_DEBUG_LOG’, true );

define( ‘WP_DEBUG_DISPLAY’, false );

پس از قراردادن این کد در خطاها در فایل contents/debug-log ذخیره می شود.

  • چک کردن پلاگین ها :

پلاگین های caching  و یا پلاگین های قدیمی و ناسازگار نیز می تواند باعث ایجاد خطای ۵۰۴ در وردپرس شوند. از این رو برای حل مشکل تمام آنها را به طورموقت غیر فعال کنید و برای غیر فعال کردن تمام پلاگین ها به صورت یکباره لازم است وارد پوشه wp-contentشوید و سپس پوشه plugins رابه نام دیگری تغییر دهید.

اگر سایت شما با غیر فعال کردن پلاگین ها درست کار کرد مرحله بعدی مشخص کردن پلاگینی است که باعث ایجاد این خطا شده است. حالانام پوشه پلاگین را به نام pluginsتغییر نام دهید و این بار سعی کنید یکی یکی پلاگین ها را غیر فعال کنید و پلاگین مشکل ساز را پیدا کنید.

  • بررسی CDN ها : 

اگر از CDN جهت دسترسی سریع تر به محتوای سایت خود استفاده می کنید باید بررسی کنید که آیا از طرف CDN همه چیز خوب است یا خیر، یکی از رایج ترین CDN ها که باعث کاهش حملات ddos میشوند کلود فلر است که در هنگام استفاده از آن ممکن است دو نوع خطای ۵۰۴ مواجه شوید.

در صورتی که خطا از سمت خود کلودفلر باشد شما با خطای زیر مواجه می شوید برای حل این مشکل می توانید با کلود فلر در ارتباط باشید و از آنها بخواهید مشکل را حل کنند و یا به صورت کلی کلود فلر را از روی سایت خود غیر فعال کنید در این حالت ممکن است چند ساعت منتظر باشید تا dns ها مجددا برروی دامنه شما تنظیم شود.

  • تنظیمات سرور را بررسی کنید :

اگر از vps استفاده می کنید چند چیز هستند که ممکن است باعث ایجاد خطای ۵۰۴ شود راه حل ها شامل ارتقاء تنظیمات سرور و یا افزایش محدودیت منابع خاص مورد استفاده است.

آپاچی :

کاربران آپاچی ممکن است مقدار پیش فرض time out را در فایل http.conf افزایش دهند برای مثال :

# Timeout: The number of seconds before receives and sends time out.

Timeout 600

علاوه براین افزایش محدودیت max_execution_time در php.ini همچنین می تواند نتایج مثبت داشته باشد.

max_execution_time ۳۰۰

تغییرات را ذخیره کنید، آپاچی را مجددا را اندازی کنید و دوباره بررسی کنید اگر علت خطا ۵۰۴ شما محدودیت های زمانی بوده باشد با این تغییرات باید خطای شما برطرف شده باشد.

Nginx:

اگر vps شما از Nginx استفاده می کندسعی کنید مقادیر زیر را در /etc/nginx/conf.d/timeout.conf  افزایش دهید.

proxy_connect_timeout ۶۰۰;

proxy_send_timeout ۶۰۰;

proxy_read_timeout ۶۰۰;

send_timeout ۶۰۰;

همچنین توصیه می شود max_execution_time را در php.ini افزایش دهید :

max_execution_time ۳۰۰

هنگامی که تغییرات ذخیره شد مجددا Nginx را راه اندازی و وب سایت خود را مجددا بررسی کنید.

  • با پشتیبان هاست یا سرور مجازی خود تماس بگیرید

درصورتی که تمام این مورد را انجام دادید و مشکل شما برطرف نشده است بهتر است موضوع را با پشتیبان هاست خود در میان بگذارید سعی کنید تمام مراحل انجام شده روی هاست را برای پشتیبان هاست خود توضیح دهید این روند باعث سرعت بخشیدن به روند ردیابی مشکل و حل آن خواهد شد .

در این مقاله سعی شده است مواردی که باعث ایجادخطای ۵۰۴ در وب سایت شما شده اند را بررسی کنیم در صورتی که شما با موارد جدید روبه رو شده اید خوشحال خواهیم شد در نظرات این مورد را به مانیز اطلاع دهید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *