کالی لینوکس چیست؟

تا کنون بیش از صدها توزیع مختلف از لینوکس توسط افراد و شرکت های مختلف ارائه شده است که هر یک ویژگی های خاص خود را دارند.از جمله اوبونتو,بک ترک, فدورا و … سیتم عامل دیگری که در این مقاله به شرح آن می پردازیم سیستم عامل کالی لینوکس است. کالی لینوکس یک توزیع از لینوکس بر پایه ی دبیان است که با هدف تست نفوذ و شناسایی نقاط آسیب پذیری و در کل بررسی های امنیتی سیستم های مختلف تعبیه شده است. این سیستم عامل دارای چند درصد ابزار با وظایف امنیتی از قبیل تست نفوذ و بررسی میزان آسیب پذیری, تحقیقات امنیتی است . لینوکس کالی در 13 مارس 2013 به عنوان نسخه ی بالاتری نسبت به بک ترک و به طور کامل با استانداردهای دبیان منتشر شد.

ویژگی های سیستم عامل لینوکس کالی:

بیش از 600 ابزار تست نفوذ: بسیاری از این ابزارها برگرفته از سیستم عامل بک ترک است و به عبارتی ابزارهای ناکارامد حذف و سیستم عاملی با کارایی بالاتر ایجاد شده.

رایگان بودن کالی لینوکس: این سیستم عامل هم مانند سیستم عامل بک ترک رایگان است و هیچ زمان برای استفاده از آن نیاز به پرداخت هزینه نیست.

اُپن سورس بودن آن:  اُپن سورس بودن منابع تضمین شده است و تمام کدهای لینوکس کالی برای همه قابل مشاهده است و می توانند آنرا تغییر و یا بازسازی کنند.

سازگاری با FHS: کالی لینوکس پیوسته دارای سیستم سلسله مراتبی برای فایل سیستم است و اجازه می دهد که کاربران براحتی موقعیت باینری ها, فایل های پشتیبان, کتابخانه ها و … را پیدا کنند.

پشتیبانی گستره از دستگاههای بی سیم: نقطه ی مشترک سیستم های توزیع لینوکس با کالی لینوکس این است که از رابط های بی سیم استفاده می کنند.کالی لینوکس دستگاه های بی سیم و سخت افزارهای مرتبط با آنها را ساپورت می کند. جهت بررسی راه های نفوذ, تیم توسعه معمولا به ارزیابی بی سیم نیاز دارند.بنابراین, هسته دارای آخرین راه های تزریق است.

طراحی شده در یک محیط امن: تیم کالی لینوکس از گروه کوچکی از افراد تشکیل شده که تنها آنها با مخازن ارتباط برقرار کرده اند و این ارتباطات از چندین پروتکل امن استفاده می کنند. GPG مخازن را علامت دار می کند. هر بسته در کالی لینوکس توسط توسعه دهندگان آن علامت دار می شوند و مخازن نیز همینطور.

پشتیبانی از چند زبان: اگر چه ابزارهای نفوذ عموما به زبان انگلیسی هستند اما کالی لینوکس از چندین زبان پشتیبانی می کنند تا کاربران بتوانند با زبان مادری خود از آن استفاده و ابزارهای مورد نیاز خود را پیدا کنند.

کاملا قابل تغییر است: با درک اینکه ممکن است خیلی از افراد با طراحی کالی موافق نباشند, بستر آماده شده است تا کاربران بتوانند به دلخواه خود تنظیمات را تغییر دهند.

پشتیبانی از ARMEL و ARMHF: از آنجایی که سیستم های تک بورد بر پایه ی ARM شبیه به Raspberry و Beaglebone در میان موارد دیگر شایع تر و ارزانتر هستند.با اطلاع از این مورد سیستم های کالی باید با همان قدرت ظاهر می شدند تا اینکه در حال حاضر سیستم های ARMEL و ARMHF را ساپورت می کنند و طیف وسیعی از دستگاه های ARM را شامل می شوند و حتی مخازن آنرا همپوشانی می کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *