8 خطایی رایج در وردپرس و چگونگی رفع آنها

آیا شما یک وب سایت با وردپرس دارید؟

شما با داشتن یک وب سایت می توانید کسب و کار خود را توسعه دهید و هویت تجاری خود را تقویت کنید. با توجه به کاربر پسند و انعطاف پذیر بودن  وردپرس، راه اندازی یک وب سایت با وردپرس ساده خواهد بود.

با اینکه کارکردن با وردپرس بسیار آسان است ولی چندین خطای رایج در آن وجود دارد که می تواند کارکردن با آن را آزار دهنده کند ولی خبر خوب آنکه این خطا ها، قبلا توسط دیگران دریافت و رفع شده اند و شما به راحتی می توانید این خطا ها را برطرف کنید.

در این مقاله 8 خطایی رایج در وردپرس و روش رفع آن را با هم بررسی خواهیم کرد.

1- Error Establishing Database Connection

 خطای Error Establishing Database Connection به شما توضیح می دهد که ارتباط شما با پایگاه داده قطع شده است. این خطا ممکن است به علت های زیر بوجود آمده باشد:

 • خطایی در ایجاد دیتابیس شما وجود دارد .
 • خطایی در فایل wp-config.php وجود دارد.
 • مشکل در سرور میزبانی شما وجود دارد.
 • ممکن است سایت شما هک شده باشد .

راه حل ها:

1 – رفع مشکلات سرور میزبانی شما

ایده خوبی است که ابتدا با شرکت ارائه دهند میزبانی وردپرس خود در رابطه با مشکل به وجود آمده صحبت کنید. در صورتی که ارائه دهنده سرویس میزبانی وردپرس به شما اعلام کرد همه چیز خوب است و سرور به خوبی کار می کند، لازم است فایل wp-config.php خود را بررسی نمایید.

2-رفع خطا مربوط به فایل wp-config.php

در این مرحله فایل wp-config.php را با استفاده از FTP یا file manager باز نمایید،  حال بررسی نمایید آیا Database Name ، host، userName، Password به درستی وارد شده است یا خیر؟

در صورتی که تغییر در این جزئیات ایجاد شده است آنها را اصلاح و فایل را مجددا ذخیره نمایید.

3- سایت را چک کنید که آیا هک شده است ؟

وردپرس محبوب ترین پلت فرم open source است ولی با تهدیدات امنیتی که برای آن وجود دارد، بسیار آسیب پذیر است. بنابراین جای تعجب نیست که، وردپرس به عنوان هدف اصلی برای هکرها باشد.

به همین دلیل شما باید از یک ابزار امنیتی برای اسکن وب سایت خود استفاده کنید و بررسی کنید که آیا وب سایت شما به خطر افتاده است یا خیر اگر متوجه شدید که وب سایت شما هک شده نگران نباشید بلافاصله جزئیات ورود خود را تغییر دهید و از نسخه های پشتیبان برای بازگردانی سایت خود استفاده نمایید.

2- خطایی صفحه سفید یا white screen of Death:

این خطا معمولا یک صفحه سفید را، بدون هیچ پیغام خطایی به شما نشان می دهد که بسیار برای شما ناخوشایند خواهد بود زیرا شما نمی دانید مشکل از کجا است و باید به دنبال چه چیزی باشید.

این خطا معمولا به خاطر مشکلات زیر به وجود می آید:

 • کم بودن مقدار Memory Limit
 • مشکل در تم یا افزونه ای است که به صورت ناقص کد شده است و با آپدیت خود کارمعمولا به وجود می آید .

راه حل :

1- Memory Limit را افزایش دهید

از آنجایی که محدود بودن Memory Limit یکی از رایج ترین دلیل نمایش این خطا است پیشنهاد می کنیم که Memory Limit خود را افزایش دهید برای این منظور دور راه کار وجود دارد.

الف ) در خواست خود را برای میزبان وب خود ارسال کنید تا میزان Memory Limit شما را افزایش دهند

ب) فایل wp-config.php خود را باز کنید و کد زیر را در آن اضافه کنید.

define('WP_MEMORY_LIMIT', '64M');

با کد بالا میزان Memory Limit خود را به 64 مگابایت افزایش داده اید.

2- تم خود را با تم پیش فرض جایگزین کنید و تمام پلاگین های خود را غیر فعال کنید.

اگر مشکل همچنان ادامه دارد. تمام پلاگین های خود را غیر فعال کنید و تم فعلی خود را با تم پیش فرض وردپرس جایگزین کنید. سپس بررسی کنید که آیا هنوز مشکل وجود دارد یا خیر؟

اگر مشکل حل شد تم یا پلاگینی، از پلاگین های موجود باعث ایجاد صفحه سفید شده است. در حالی که سایت خود را بررسی می کنید یکی یکی پلاگین ها را فعال کنید تا پلاگین خراب را پیدا کنید. در نهایت فایل  function.php خود را باز کنید و فضاهای اضافی موجود در پایین فایل را حذف کنید در صورتی که پیدا کردن پلاگین و یا تم مخرب برای شما دشوار است می توانید یکی از بک آپ های سالم خود را روی هاست ریستور کنید و پس از ریستور آپدیت خود کار cms خود را غیر فعال نماید تا مجددا این مشکل به وجود نیاید.

3- خطایی 500 Internal Server Error

این یکی دیگر  از خطاهای رایج در وب سایت های وردپرس است که حداقل یکبار در هر وب سایت اتفاق افتاده است که چند دلیل بالقوه دارد.

 • کم بودن php Memory Limit
 • توابع مربوط به پلاگین های خراب هستند.
 • توابع مربوط به تم ها خراب هستند.
 • فایل htaccess خراب شده است.

راه حل :

1- افزایش Memory Limit

مراحلی که در بالا برای افزایش Memory Limit عنوان شد را دنبال نمایید.

2 – ویرایش فایل htaccess

ابتدا فایل htaccass خود را توسط FTP یا file manager تغییر نام دهید به htaccassold و سپس مجددا سایت خود را مشاهده کنید در صورتی که مشکل برطرف شده لازم است فایل htaccess خود را بازبینی کنید و مجددا آن را برروی هاست خود قرار دهید.

3- غیر فعال کردن تمام پلاگین ها :

در صورتی که فایل htaccess خود را تغییر نام داداه اید و مشکل برطرف نشده است شما باید پلاگین ها ی خود را چک کنید برای این منظور همه پلاگین های خود را غیر فعال کنید و مجددا سایت را بررسی کنید در صورتی که سایت لود شد پلاگین ها را یکی یکی فعال کنید تا پلاگین خراب را پیدا کنید پس از یافتن پلاگین خراب آن را مجددا نصب کنید و یا از پلاگین جایگزینی استفاده کنید

4- مجددا فایل های wp-admin  و wp-includes را برروی هاست خود اپلود کنید

اگر هنوز مشکل حل نشده است مجددا فایل wp-admin  و wp-includes خود را با نسخه جدید وردپرس جایگزین کنید سپس چک نمایید تا مشکل حل شده باشد.

4- پست الکترونیک از دست رفته و بازیابی رمز عبور کار نمی کند.

بسیار رایج است که شما رمز عبور و ایمیل خود را فراموش کنید بخصوص زمانی که آوایی از آن را به یاد دارید ولی آن ایمیل و پسورد صحیح نمی باشد. در چنین مواقعی استفاده از لینک بازیابی رمز عبور تنها راه است ولی در واقع شما با کلیک روی این لینک هیچ ایمیلی در اینباکس خود دریافت نمی کنید. علت این مورد هنوز به صورت یک راز است.

راه حل :

1- فایل php را ویرایش کنید.

برای تغییر در فایل functions.php از طریق FTP یا file manager به مسیر زیر بروید

../wp-content/themes/your_current_theme  و فایل  function.php را باز کنید سپس کد زیر را درآن اضافه کنید

wp_set_password(‘DesiredNewPassword’, 1);

کلمه عبور جدید خود را جایگزین DesiredNewPassword کنید. فایل را ذخیره کرده و دوباره آپلود کنید پس از ورود به وب سایت خود کدی که اضافه کرده اید را از فایل functions.php  حذف نمایید و مجددا فایل را آپلود نمایید.

2- ایمیل و رمز عبور خود را از طریق phpmyadmin بازنشانی کنید.

وارد کنترل پنل هاست خود شوید بر روی phpmyadmin کلیک کنید سپس دیتابیس مربوط به وب سایت خود را انتخاب کنید. برروی جدول wp-user کلیک کنید و رکورد مربوط به نام کاربری خود را ویرایش کنید. پسورد جدید خود را در فیلد user-pass وارد کنید. به یاد داشته باشید که phpmyadmin از رمز گذاری MD5 استفاده می کند بنابراین باید رمز عبور خود را به MD5 تبدیل کنید. تغییرات را ذخیره نمایید و وارد وب سایت خود شوید.

5- خطایی Connection Timed Out

این خطا معمولا برروی هاست های اشتراکی به وجود می آید دلایل زیر می تواند باعث به وجود آمدن این مشکل شود.

 • وجود پلاگین های سنگین
 • وجود اشتباه در توابع مربوط به تم شما
 • کم بودن میزان php Memory Limit

راه حل ها :

1- میزان php Memory Limit خود را افزایش دهید

2- همه پلاگین های خود را غیر فعال کنید و با بررسی تک به تک پلاگینی که باعث به وجود امدن این مشکل شده است را حذف کنید

3- تم وردپرس خود را به تم پیش فرض تغییر دهید در صورتی که مشکل از توابع تم است باید تم خود را مجددا نصب کنید و یا از یک تم جایگزین استفاده کنید

6- خطایی 404 Page Error

این خطا معمولا در زمانی اتفاق می افتد که، وب سایت صفحه ای که مشخص کرده اید را پیدا نمی کند. خطا در تنظیمات اولیه permalink ها دلیل اصلی خطای 404 است.

راه حل ها:

1- با کلیک برروی setting>permalink مجددا permalink های خود را تنظیم نمایید.

2- رول های مربوط به rewrite را در فایل htaccess خود جهت بازنویسی permalink وارد نمایید.

 

7- Memory Exhausted Error

یک خطای خالی در حافظه سبب ایجاد یک صفحه سفید مرگ یا خطایی زیر می شود

Fatal error: Allowed memory size of 33554432 bytes exhausted (tried to allocate 2348617 bytes) in /home/username/public_html/site1/wp-includes/plugin.php on line xxx

دلیل اصلی به وجود امدن این مشکل این است که یک افزون وردپرس یا یک اسکریپت Memory Limit پیش فرض را از بین برده است.

 

راه حل :

1- میزان phpMemoryLimit خود را افزایش دهید

2- همه پلاگین های خود را غیر فعال نمایید و با بررسی تک به تک پلاگینی که باعث به وجود آمدن این مشکل شده است را حذف نمایید.

3- تم وردپرس خود را به تم پیش فرض تغییر دهید، در صورتی که مشکل از توابع تم است باید تم خود را مجددا نصب کنید و یا از یک تم جایگزین استفاده نمایید.

 

8- Unavailable for Scheduled Maintenance Error

این خطا به دلیل آپدیت ناقص تم ها و افزونه ای وردپرس به وجود می آید. هنگامی که وردپرس افزونه یا تم را به روز می کند وب سایت شما را در حالت نگهداری یا maintenance قرار می دهد. اگر بروز رسانی متوقف شود وردپرس در حالت نگهداری یا maintenance باقی خواهد ماند.

راه حل :

1- به صورت دستی مراحل نصب وردپرس خود را بروز رسانی نمایید.

2- از طریق ftp و یا file manager فایل . maintenance را از دایرکتوری root خود حذف نمایید.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

 1. مهتاب نصیری گفت:

  مثل همیشه عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *